SON DAKİKA:

Kış öncesi ayakkabı tamircilerinde yoğun mesai başladı

Baba mesleği olan ayakkabı tamirciliğini babasından kalan malzemelerle sürdüren 40 yaşındaki Yakup Kapan, 45 yıllık dükkanın da teknolojiye meydan okuyor.

19 Ekim 2023 - 11:57

Ağrı’da, babasından öğrendiği ayakkabıcılık mesleğini sürdürmeye devam eden 40 yaşındaki Yakup Kapan, 45 yıllık tarih kokan ve teknolojinin girmediği dükkanında kış öncesi yoğun mesai yapıyor. 7 yaşında okul çıkışlarında babasının yanında çalışarak öğrendiği mesleğe 12 yıllık bir ustalık eğitimi de katan Kapan, 4 çocuğunu bu sayede okutuyor.

Kentin en gözde ayakkabı tamircisi olarak bilinen Yakup Kapan, küçük dükkanında deri mont, ayakkabı ve çanta tamirinin yanı sıra ayakkabı ve futbol topu imalatı da yapıyor. Şimdi de kendi oğlunu yetiştirmeye çalışıyor. Yaptığı mesleği sevdiğini böylelikle bu mesleği çocuklarına da bırakmak isteyen Kapan;” Küçüklükten beri babamın yanında öğrendim bu mesleği oğlumu da işte böyle yetiştirmeye çalışıyorum. Yaptığım iş çok zevkli ve severek yapıyorum 10 kardeşiz babamız bizi bu mesleği yaparak büyüttü. Bende çocuklarımı bu meslekle büyütmeye çalışıyorum. Dedi

“Kış öncesi ayakkabı tamircilerin yoğun mesaisi başladı. Malum havalar soğudu kış geldi ayakkabılar pahalı olduğu için millet tamire yöneliyor. Kışlıklar gelmeye başladı. Özellikle bu mevsimde bot mont daha çok rağbet görüyor. Dediğim gibi ayakkabı pahalı olduğu için müşteriler tamire yöneliyor. Geçim zor olduğu için herkes yenisini alamıyor. Tamir yapıyoruz Allah’a şükürler olsun işlerimiz daha da arttı. Günde 15-20 çift yapıyorduk. Kışın bu 35-40-50 çifte çıkıyor. “Dede mesleğini öğreniyor” Dede mesleği olan ayakkabı tamirciliğini öğrenmek için akşam okul çıkışlarında babasına yardım etmek için dükkana gelen 4’cü sınıf öğrencisi Eren; “ Dedem babama öğretti, babamda bana öğretiyor. Okul çıkışları babamın yanına geliyorum babam bana okul çıkışları işi öğretiyor.” İfadelerini kullandı.